Farby do włosów bez amoniaku – czy są bezpieczne i skuteczne?

farby_do_wlosow_bez_amoniaku

Częsta koloryzacja niszczy włosy, przesusza je i powoduje, że stają się łamliwe i bez połysku. Jak zatem pogodzić zdrowe i piękne włosy z farbowaniem?

Czy istnieją farby do włosów bez amoniaku?

Niestety, nie możemy pofarbować włosów bez użycia amoniaku. To on
powoduje, że do kory włosa przedostają się pigmenty. Amoniaku nie da się wyeliminować, można jednak zmniejszyć jego ilość lub zastąpić inną substancją.
Jak amoniak działa na włosy?
W farbach do włosów występuje różne stężenie amoniaku. Oczywiście najbezpieczniejsza dla naszych włosów jest najmniejsza ilość tej substancji. Im więcej amoniaku, tym gorzej: włosy stają się matowe, suche i szorstkie; łuski włosowe nie są zamknięte, co skutkuje szybszym wypłukiwaniem koloru. Na szczęście dostępne są takie farby do włosów, które zawierają bardzo małe stężenie amoniaku i wzbogacone są dodatkowymi nawilżającymi, pielęgnującymi lub łagodzącymi składnikami.

Co zamiast amoniaku?
Amoniak zastąpić mogą pewne substancje: MEA (AMEA) i AMP. Podobnie jak w przypadku amoniaku, tak i tu stężenie odgrywa ważną rolę – im mniejsze, tym farba jest bezpieczniejsza dla włosów. Wysokie stężenia MEA i AMP zamieniają tę substancję w żrącą i toksyczną. MEA jest mniej skuteczna (działa delikatnie i nie przynosi tak wyraźnych efektów) od amoniaku, dlatego musi występować w większych stężeniach. Farbę z dużą ilością MEA należy dokładnie spłukać z włosów (najlepiej jest umyć głowę dwa razy) i nałożyć odżywkę.

Skoro wiesz już, czym są i jak działają amoniak, MEA i AMP, może warto zrezygnować z koloryzacji włosów i pozostać przy swoim naturalnym kolorze? Jeśli jednak nie potrafisz obejść się farbowania, postaw na delikatne farby lub te z mniejszym stężeniem amoniaku albo AMP. Pamiętaj również o prawidłowej pielęgnacji włosów farbowanych: stosuj odpowiedni szampon i odżywkę. Raz na miesiąc zafunduj włosom zabieg nawilżający w salonie fryzjerskim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)