Jak dbać o cerę mieszaną? Sposoby pielęgnacji

Cera mieszana, czyli jaka? W niektórych miejscach tłusta, w innych przesuszona, bywa podrażniona, a czasem pokazują się pękające naczynka. Jakie są najlepsze sposoby pielęgnacji cery mieszanej?

Pielęgnacja cery mieszanej jest skomplikowana. Wszystko zależy od jej kondycji, która zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych i innych czynników.

Jaka jest cera mieszana?

Cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej. Ma jednocześnie problemy przesuszającej się, jak i przetłuszczającej się skóry. Świeci się w strefie T, czyli na czole, brodzie o nosie, a przesusza się na policzkach, żuchwie i skroniach.

W strefie T wydziela się najwięcej sebum, natomiast na policzkach skóra matowieje i łuszczy się. Cera mieszana często musi zmagać się z podrażnieniami i niedoskonałościami. Ten rodzaj cery źle reaguje na częste zmiany kosmetyków do pielęgnacji.

Dlaczego mam cerę mieszaną?

Istnieje wiele przyczyn, przez które skóra jednocześnie przetłuszcza się i przesusza w niektórych obszarach na twarzy. Może to wynikać np. ze zmiany pór roku, hormonów czy chorób.

Cera mieszana to najczęstszy problem kobiet, które stosują niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji lub miały tłustą cerę we wcześniejszych latach.

Pielęgnacja cery mieszanej

To niełatwe zadanie. Sucha i tłusta zarazem cera potrzebuje nieustannego nawilżania. Silnie nawilżające, lekkie kosmetyki złagodzą wszelkie zmiany skórne. Ważnym składnikiem w pielęgnacji jest retinol, który rozjaśnia skórę oraz ma właściwości anti-age. Warto wybierać kremy, które mają w składzie kompleksy witamin.

W pielęgnacji cery mieszanej bardzo istotną rolę odgrywa oczyszczanie. Powinno być bardzo delikatne, tak aby nie podrażnić cery w newralgicznych miejscach. Sprawdzą się tu hipoalergiczne pianki, żele i toniki. Równie istotne są peelingi. W tym przypadku warto sięgać po peelingi enzymatyczne, a unikać grubo- i drobnoziarnistych, aby dodatkowo nie podrażnić cery.

Pielęgnacja cery mieszanej: najczęstsze błędy

Błędy pielęgnacyjne doprowadzają do pogłębienia problemów skórnych. Niedostosowane kosmetyki czy zbyt częste zmiany produktów mogą wywoływać różne reakcje. Cera mieszana bardzo nie lubi, gdy:

• używamy silnie oczyszczających mydeł, żeli i pianek,

• używamy szczotek, myjek lub gąbek do mycia,

• źle dobieramy kosmetyki pielęgnacyjne,

• myjemy twarz wodą i mydłem,

• za bardzo przesuszamy skórę w strefie T,

• stosujemy toniki z dodatkiem alkoholu.

 

 
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)