Jak rozpoznać typ cery?

typ_cery

Tłusta, mieszana, sucha czy normalna? Jeśli nie wiesz, jaki masz typ cery, przeczytaj artykuł i przekonaj się.

Cera normalna.

Jest to rodzaj cery pożądany przez wszystkie kobiety. Nie wymaga większych wysiłków w pielęgnacji. Występuje najczęściej u dorosłych. Jest gładka i matowa, ma jasnoróżowy i jednolity kolor. Cera normalna bardzo dobrze reaguje na wszelkie kosmetyki, czynniki atmosferyczne. Można na niej z powodzeniem wykonywać zabiegi dermatologiczne (chemiczne i mechaniczne). Cerę normalną powinno się nawilżać i chronić przed promieniami słonecznymi, stosując kremy z filtrami UV.

Cera sucha.

Skóra taka jest cienka, delikatna i wrażliwa. Widać na niej rozszerzone pory i naczynka; mogą pojawiać się przebarwienia. Źle znosi zmienne warunki pogodowe, zwłaszcza mróz, zimny wiatr i palące słońce. Najbardziej na przesuszenie narażone są okolice oczu, nosa i usta. Chcąc poddać się zabiegom dermatologicznym lub kosmetycznym, musimy pamiętać, by były one jak najmniej inwazyjne i agresywne. Cerę suchą powinno się systematycznie nawilżać, by dostarczyć oraz zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry.

Cera tłusta.

Cera jest błyszcząca i mocno zanieczyszczona – w rozszerzonych porach zbiera się martwy naskórek i sebum. Pojawiają się na niej wypryski, trądzik i przebarwienia. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry tłustej. Pamiętać musimy o dokładnym oczyszczaniu (najlepiej tonikiem z kwasem salicylowym), peelingowaniu i nawilżaniu. Kosmetykami matującymi tylko częściowo ukryjemy świecenie się skóry. Cera tłusta jest gruba, wolniej starzeje się i wiotczeje.

Cera mieszana.

Jest połączeniem cery normalnej i tłustej. Skórę taką należy pielęgnować w dwojaki sposób: policzki nawilżać, a strefę T (czoło, nos i brodę) złuszczać i oczyszczać. Podobna zasada dotyczy sposobu wykonywania makijażu. Do takiego rodzaju cery najlepiej wybrać kosmetyki przeznaczone do mycia cery wrażliwej: zapewnimy wtedy skórze normalnej i tłustej jednakową i właściwą pielęgnację. Kilka razy w miesiącu na całą twarz można położyć maseczkę nawilżającą.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)