Woda perfumowana, woda toaletowa a perfumy

Czym różnią się woda perfumowana, woda toaletowa i perfumy? Większość osób nie to rozróżnienie nie zwraca uwagi. Różnice jednak można bardzo łatwo rozpoznać.

Tajemnicze skróty

Jeśli chcemy, aby na naszej toaletce zamiast wody toaletowej pojawiły się oryginalne perfumy albo przynajmniej woda perfumowana, musimy zapoznać się z trzema skrótami. (Oczywiście wodę toaletową od perfum możemy rozróżnić też po cenie) Pora więc na lekcję języka francuskiego. Na flakonikach pachnideł pojawiają się zawsze następujące skróty: EDP, EDT, EDC. Cóż one oznaczają? EDP (eau de parfum) to woda perfumowana, EDT (eau de toilette) to woda toaletowa, a EDC (eau de cologne) to woda kolońska. Jednak literki te nic nie powiedzą nam o intensywności zapachu.

Aby mieć jako takie rozeznanie w zapachowych sprawach, trzeba poznać wartości procentowe stężenia olejków roślinnych, z których komponowane są te kosmetyki. I tak: oryginalne perfumy posiadają najwyższe stężenie olejków – waha się ono od 25 do 43%; woda perfumowana, najczęściej wybierana przez kobiety (jej zapach najdłużej utrzymuje się na ciele) zawiera olejki o stężeniu 10 – 25%; woda toaletowa – 5 do 10%; woda kolońska – 3 do 5%. Trwałość wody perfumowanej, wody toaletowej lub perfum zależy również od ich ceny. Kosmetyki zapachowe tańsze ulotnią się szybciej, droższe mogą utrzymać się nawet przez kilka dni.
Jak wybrać perfumy, wodę toaletową lub perfumowaną?
Wybierając kosmetyk zapachowy, niezależnie czy będzie to woda perfumowana, toaletowa czy perfumy, kierujmy się własnymi upodobaniami. Pachnidła dobierać można również do pory roku lub dnia. Latem wybierzemy kwiatowe lub cytrusowe kompozycje, zimą – cięższe i intensywniejsze zapachy. W ciągu dnia możemy nosić delikatne perfumy, wieczorem zaś – zapachy mocniejsze.
Testując kosmetyki zapachowe, musimy wiedzieć, że posiadają one trzy nuty zapachowe. Nuta głowy (nuta wysoka, nuta górna) jest wyczuwalna zaraz po otwarciu flakoniku. Utrzymuje się do 30 minut, bo składają się na nią nietrwałe substancje zapachowe. Nutę serca (środkowa) wyczuć można po 30 minutach; utrzymuje się na skórze do dwóch godzin. Nuta bazowa (nuta dolna) wyczuwalna jest jako ostatnia. To od niej zaczyna się cały proces tworzenia kompozycji zapachowej. Jest bardzo trwała, bo utrzymuje się przez kilkanaście godzin – towarzyszy nam przez cały dzień.
Jest kilka wskazówek, które ułatwią nam wybieranie zapachów kosmetycznych. W drogerii zapoznaj się jednorazowo z trzema zapachami; potem nie będziesz w stanie odróżnić od siebie innych perfum. Możesz jednak powąchać świeżo zmieloną kawę i testować perfumy dalej. Perfumy nakładaj na czystą skórę, nie posmarowaną balsamem lub nie spryskaną innymi pachnidłami. Paski testowe nie odzwierciedlają w 100% oryginalnego zapachu. Po spryskaniu skrawka ciała perfumami poczekaj chwilę aż zapach się wchłonie (zaraz po naniesieniu kosmetyku wyczuwalny jest tylko zapach alkoholu). Nie pocieraj miejsc spryskanych perfumami – pocieranie zwiększa temperaturę ciała, co ma wpływ na zapach. Nie kupuj perfum, których zapachu nie znasz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)